بهترین هدیه ای که آقا به من داد.

جلوی آقا دو زانو نشسته ام. خودم را جمع و جور می کنم. لبخند آقا ادامه دار است. سی چهل نفری می شویم. همه خانواده های شهدا هستند. پدر و مادرهای شهدا را در صف اول نشانده اند.

آقا لیست مدعوین را در دست می گیرند. نفر اولی که نامش را صدا می زنند من هستم. رضا کاوند..

بلند می شوم سر پا. نمی دانم چطور شروع کنم. آقا می فرمایند: شما هستید. با زبان و با سر جواب می دهم بله. می پرسن خوبید شما؟ جواب می دهم شکر. بلافاصله می گویم آقا چند کلام حرف دارم. اجازه می دهید؟ می فرمایند: بله بفرمایید.

کمی دستم می لزد صدایم هم. سعی می کنم با صدای بلند صحبت کنم. در ذهنم سریع می گذرد جلوی نایب امامت ایستاده ای.

می گویم آقا جان من رضا کاوند دانشجوی دکتری سیاست گذاری فرهنگی هستم و مدرس دروس علوم انسانی دانشگاه تهران. آقا پر از لبخند می شود.می فرمایند ماشاالله ماشاالله. در شادی صورتش غرق می شوم. 

خودم را دوباره جمع و جور می کنم و ادامه می دهم: آقا افتخارم این است که فرزند سردار شهید گمنامی هستم که تنها در این دنیای خاکی نام یک کوچه کوچک در شهرستانی کوچک به نام  اوست. آقا صحبتم را قطع می کند و می فرماید: پدر شما در بین اهالی آسمانها مشهور هستند. پاسخ می دهم: من هم از این گمنامی خوشحالم.

ادامه می دهم: مادرم که چند سال پیش به رحمت خدا رفت به ما یاد داده بود نه از نام پدرمان، بلکه از مرام او استفاده کنیم.

آقا جان، وقتی در دنشگاه تهران سر کلاسهایی که مبانی دروس آن افتخارش اعتقاد به محوریت انسان است از خدا برای دانشجویانم می گویم، وقتی از شهدا و انقلاب و رهنمونهای شما برای آنها سخن می گویم، وقتی که به دانشجویانم می گویم بچه ها انقلاب یک فرآیند است و تغییر  نظام شاهنشاهی همه انقلاب نیست بلکه انقلاب تمام نشده و تا زمانی که جامعه اسلامی، دولت اسلامی و تمدن اسلامی نداشته باشیم انقلاب ادامه دارد، صدای پدرم را در گوشم می شنوم که می گوید: رضا تازه اول عملیاته،بار سنگینی بر دوش داری.

آقا دوباره لبخند می زنند و یکی دوبار احسنت جانانه ای می گویند.

دلم به احسنت آقایم قرص تر می شود.  ادامه می دهم. از پدر و عموی شهیدم می گویم: آقا پدر بزرگ من یک باربر بود ، مادر بزرگم می گوید خانه که می آمد جای طنابهای که روی شکمش می انداخت همیشه زخم بود و تاول زده. مادر بزرگم هم لباسهای مردم را می شست تا زندگی 5 فرزند خود را در یک اتاق کوچک بگذرانند. 

در ادمه از مبارزات قبل از انقلاب پدرم و رنجهای او و شهادت عمویم و نحوه شهادت پدرم میگویم.

حرفهایم که تمام می شود. آقا دوباره لبخند می زنند می نشینم.

آقا به من نگا می کند . اولین جمله شان این است: ماشاالله مثل یک کلاس درس صحبت کردید با بیان خوب و مسلط.

می فرمایند: اینکه فرزندان یک باربر این همه رشد می کنند و متعالی می شوند از برکات انقلاب است. قدر این انقلاب را بدانید و از آن محافظت کنید.

آقا ادامه می دهند: مواظب باشید یک بار زاویه پیدا نکنید. یک زاویه کوچک در آینده فاصله شما را دورتر و دورتر می کند.

دو زانو نشسته ام و سعی می کنم به خاطر بسپارم همه جملات آقا را. چشمم را به لبهای پر برکت ایشان دوخته ام.

آقا می فرمایند: وظیفه شما گفتمان سازی است. باید گفتمان انقلاب را مانند دوران مبارزه سینه به سینه منتقل کنید. به هر اندازه که سهم تاثیر درجامعه دارید گفتمان انقلاب را ترویج دهید.

آقا دوباره صدایم می کنند تا هدیه ای به من بدهند. می روم جلو همه چیز انگار مثل خواب است. دست آقا را در دستم می گیرم. می بوسم. حالم دگرگون است. میروم کنار گوش آقا می گویم آقا یک جمله ای دارم آقا با شوخی می فرمایند این همه صحبت کردید هنوز هم حرفی دارید. می گویم فقط یک جمله است: آقا می خواهم ابراز شرمندگی کنم مرا ببخشید من ولی فقیه خودم را دیر شناختم. اشتباهاتی کردم.

 آقا کریمانه پاسخم را می دهند: گذشته، دیگه بهش فکر نکن.

دلم آرام می شود.

جلسه تمام می شود هر کسی چیزی از آقا گرفته یکی سجاده، یکی چفیه و دیگری انگشتر. و من همین طور مات و مبهوت مانده ام. مبهوت لبخندهای آقا. بهترین هدیه ای که می توانستم از آقا بگیرم.

 

/ 21 نظر / 102 بازدید
نمایش نظرات قبلی
آذر زمانی

روح پدرتان شاد من شاعر شهیدان هم هستم افتخار اینو دارم که براشون شعر بگم منتظرتونم

منتظرشماهستم با پست : قوانین ده گانه شهید سید مجتبی علمدار

مهاجر

خوشابه سعادتتون. ان شالله همیشه این راه رو ادامه بدید.... ان شا الله درمحضر آقا امام زمان (عج)

منتظر

میهمانی خدا بر همگان مبارک اتماس دعا خوش به سعادت شما که نایب امام زمان را ملاقات کردید زیارت قبول

مجتبی محمدی

باسلام درود خدا بر شهید کاوند که چنین فرزندی دارد ما به شما افتخار میکنیم و امیدوارم همیشه در صراط مسقیم ولایت ثابت قدم باشید بسیار بسیار لذت بردم

mohadese

درود خدا بر چنین فرزند برومندی که نام پدرش را جاودانه کرد و رهرو پاک وصدیقی بزای پدر وعموی شهیدش هست و فردی مفیدوخدمتگزار و الگویی شایسته برای جوانان جامعه اسلامیمان میباشد. درود وهزاران درود.

مریم

امروزپنجشنبه است سلام من ازراه دورتقدیم \پدرتان التماس دعادارم عشق من نسبت به شهدای گمنام مثال نزدنیه

سلام آقا رضا خوبی دکتر جان. برای امثال ما که شما رو از قدیم میشناسیم، دیدنتون در این مصادر بیشتر اثباتگر شایستگیهای شماست. نمیدونستم والده به زحمت خدا رفتن. انشالله همنشین پدر رشیدتون باشن. ارادتمند خودت، اخوی گرام و ابوی آسمانی تان هستم. بهترینها رو از خدا برای شما آرزو دارم، بحق محمد و آل محمد صلوات الله علیهم اجمعین. / بهمنی

محسن

سلام خوبی شما بنده مریمی هستم از تایپسرا میخواستم بدونم شما آقای کاوندی هستی که من با شما کار میکنم؟